Nieuws
Wetsvoorstel gerichte bekostiging voorgelegd voor internetconsultatie, bevat tevens wijziging Wms

Op 23 januari 2025 is het conceptwetsvoorstel Wetsvoorstel gerichte bekostiging voor internetconsultatie aangeboden. De einddatum van de consultatie is 20 februari 2025. Elke betrokkene kan op het conceptwetsvoorstel reageren. Het conceptwetsvoorstel bevat onder meer een wijziging van de Wet medezeggenschap op scholen (Wms).
Doel van het wetsvoorstel
Het doel van dit wetsvoorstel is om verplichtingen te kunnen stellen aan het recht op aanvullende bekostiging in het funderend onderwijs. In sommige gevallen volstaat de huidige systematiek voor (aanvullende) bekostiging niet, omdat scholen niet verplicht kunnen worden aanvullende bekostiging aan specifieke doelen of activiteiten te besteden. Door het verbinden van verplichtingen aan aanvullende bekostiging is meer sturing mogelijk en kan beter worden geborgd dat verstrekte middelen ook bijdragen aan beoogde doelen.
In de wet wordt de grondslag gecreëerd om in twee situaties gerichte bekostiging te verstrekken aan schoolbesturen, namelijk voor het duurzaam verbeteren van onderwijs (waaronder de basisvaardigheden) en in spoedsituaties.
Wijziging artikel 11 Wms
Het conceptwetsvoorstel bevat tevens een wijziging van artikel 11 Wms over de adviesbevoegdheid van de (G)MR.
Aan artikel 11 wordt aan het eerste lid een onderdeel toegevoegd:
s. het voldoen aan bij ministeriële regeling gestelde verplichtingen als bedoeld in artikel 119a, tweede lid, van de WPO, artikel 117a, tweede lid, van de WEC of artikel 5.9a, tweede lid, van de WVO 2020, voor zover daarin wordt voorzien in het vragen van advies van de medezeggenschapsraad en het bevoegd gezag gebruik maakt van het recht op de in die leden bedoelde aanvullende bekostiging.
Toelichting
Dit betekent dat de Minister van OCW in een ministeriële regeling die voorziet in gerichte bekostiging de verplichting kan opnemen dat, als het bevoegd gezag gebruik maakt van het recht op die aanvullende bekostiging, advies aan de medezeggenschapsraad gevraagd moet worden over bijvoorbeeld het plan van aanpak of over de inzet van de middelen. Dit kan bijdragen aan een breder draagvlak.
De wijziging van de Wms maakt het dus mogelijk dat aan gerichte bekostiging de verplichting van advies van de medezeggenschapsraad kan worden gekoppeld.